TJ Sokol Kostelec u Holešova

TJ Sokol Kostelec u HolešovaHistorie

22. 7. 1906 byl založen v Kostelci u Holešova Sokol (46 let po založení Sokola Kroměříži). Ušlechtilou myšlenku uvedla v činnost skupina nadšenců v čele s Františkem Vránou, statkářem a později poslancem zemského Moravského sněmu, a učiteli Josefem Obrátilem starším a mladším. Cvičilo se v místním hostinci U Jurčíků, v zahradách domů čp. 5 a čp. 18 a průjezdech, nejčastěji u Vránů, konala se veřejná cvičení, akademie.

1912 se jednota poprvé zúčastnila VI. všesokolského sletu.

1915 byla činnost Sokola zakázána, mnoho sokolů padlo na bojištích 1.světové války (z Kostelce 4 bratři), 7 se jich vrátilo jako legionáři.

28. května 1922 byl položen základní kámen ke stavbě sokolovny.

1923 už byla zahájena první pravidelná cvičení v nově postavené budově. Od té doby se rapidně zvyšovala členská základna, a kromě cvičení Sokol organizoval divadelní a plesová vystoupení, zábavy, veřejná cvičení, turistické akce, jako součást Sokola vznikl dokonce i dobrovolný hasičský sbor, který se osamostatnil až 17. 3. 1920. Dlouholetým starostou Sokola v té době byl František Vrána, který byl zároveň starostou obce a poslancem za Agrární stranu. V čele naší jednoty byl až do r. 1920 a potom ještě v letech 1926-27.

1906 členská základna měla 45 členů

1922 (v době otevření sokolovny ) již 72 členů. Do Sokola vstupovali tehdy významní lidé, neboť sokolské humanitní ideály člověka povznášely, pěstovaly v něm rovnost, svobodu a bratrství, vzájemnou úctu, kázeň i sebekázeň.

1938 ještě proběhl X. všesokolský slet pod heslem "Za svobodu a demokracii". Tu jsme však na 6 let ztratili okupací českých zemí a kostelečtí sokolovné museli sokolovnu v dubnu 1941 opustit.

1945 se opět po osbobození sokolská činnost obnovila, členská základna měla přes 60 členů se starostou Antonínem Šimordou. Kostelecká jednota byla v župě po Holešově nejsilnější jednotou ve své historii, dokonce měla i třináctičlenné družstvo gymnastů.

1948 byl kostelecký Sokol na vrcholu. Název Sokol sice zůstal jako jeden z názvů sjednocené socialistické tělovýchovy zastřešované ČSTV, v Kostelci byl pak po letech nahrazen názvem TJ Moravan. Je třeba poznamenat, že i po r. 1950 (kdy byl Sokol již potřetí zrušen) prolínal touto jednotou sokolský duch, který se aktivizoval hlavně v období celostátních spartakiád.

1972 kdy byla provedena přístavba a rekonstrukce sokolovny.

17. listopadu 1993, začíná novodobá historie, kdy ustavující výbor v čele s Mgr. Jiřím Andrlíkem založili novou tělocvičnou jednotu Sokol Kostelec u Holešova a požádali ČSTV o navrácení bývalého sokolského majetku. Majetková práva byla vydána až po roce - 9. 11. 1994.

Aktivity

  • Stolní tenis
  • Volejbal
  • Divadlo

Informace o spolku

Nahoru

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.