12. 3. 2020

COVID-19: Příručka o chování ve společnosti při výskytu COVID-19 pro starší lidi a lidi se závažnými zdravotními problémy

COVID-19: Příručka o chování ve společnosti při výskytu COVID-19 pro starší lidi a lidi se závažnými zdravotními problémy

Virus, který způsobuje COVID-19, napadá lidi každého věku. Nicméně je prokázáno, že jsou dvě skupiny lidí, u kterých je vyšší riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. Jsou jimi starší lidé (lidé přes 60 let věku) a lidé se závažnými zdravotními problémy (jako jsou kardiovaskulární choroby, chronické respirační a onkologická onemocnění).


WHO vydalo rady pro tyto dvě skupiny lidí a pro informovanost veřejnosti s cílem zajistit minimalizaci rizika před onemocněním COVID-19.

Tyto rady zahrnují témata jako je přijímání návštěv, plánování pro zásobování léky a potravinami, bezpečný pohyb ve veřejných prostorách a zajištění kontaktu s dalšími lidmi přes telefon a pomocí dalších prostředků. Je nezbytné, aby při vypuknutí epidemie COVID-19, byly tyto skupiny podporovány regionálními institucemi v kraji.

WHO klade důraz, že všichni lidé musí sebe chránit před COVID-19, čímž také budou chránit ostatní.

Klíčové rady pro starší lidi a lidi s chronickými nemocemi:

  1. Pokud přijímáte návštěvu doma, vyměňte si pozdravy ve vzdálenosti minimálně 1 metru formou mávnutí, přikývnutí, poklonění.
  2. Požádejte návštěvníky a ty, kteří s Vámi žijí, aby si myli ruce.
  3. Pravidelně čistěte a dezinfikujte povrchy ve Vaší domácnosti, zvláště povrchy, kterých se lidé často dotýkají.
  4. Pokud někdo, s kým žijete, se necítí dobře (zvláště pokud má možné příznaky COVID-19), omezte Váš sdílený prostor na minimum.
  5. Pokud budete mít příznaky onemocnění COVID-19, kontaktujte telefonicky svého ošetřujícího lékaře předtím, než jej navštívíte v jeho lékařském zařízení. (poznámka – zůstaňte doma a čekejte na další pokyny)
  6. Nebojte se v předstihu připravit plán pro případ propuknutí epidemie s osobami ve Vašem okolí.
  7. V případě, že půjdete do veřejných prostor, dodržujte stejná preventivní opatření, jaká dodržujete doma.
  8. Nadále sledujte nové informace ze spolehlivých zdrojů.

Dostupné z: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200311-sitrep-51-covid-19.pdf?sfvrsn=1ba62e57_4

Nahoru

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.